Kapitał Ludzki Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji   Europejski Fundusz Społeczny

Program Operacyjny Kapitał Ludzki współfinansowany ze środków

Europejskiego Funduszu Społecznego.

Człowiek – Najlepsza Inwestycja!

Priorytet III – Wysoka jakość systemu oświaty

Uczenie się przez całe życie

Comenius – „Mobilność szkolnej kadry edukacyjnej w ramach projektów indywidualnych”

 

            W dniach 19.01.2014 – 01.02.2014 uczestniczyłam w kursie ‘Better English for Teachers’ w Exeter w  Wielkiej Brytanii  zorganizowanym w ramach programu Comenius – „Mobilność szkolnej kadry edukacyjnej”. Poniższe informacje zostały przygotowane po to, aby popularyzować idee programu Comenius oraz możliwości, które on daje.

            Comenius to jeden z programów edukacyjnych, których działanie jest finansowane ze środków Unii Europejskiej. Celem programu „Mobilność szkolnej kadry edukacyjnej” jest rozwijanie wiedzy na temat różnorodności kultur i języków europejskich oraz zrozumienie jej wartości, podnoszenie kwalifikacji i europejskiego wymiaru kształcenia kadry oświatowej. Program nie jest skierowany wyłącznie do nauczycieli języków obcych – w szkoleniach europejskich mogą brać udział nauczyciele różnych specjalności. Beneficjent programu otrzymuje dofinansowanie  kosztów podróży, szkolenia i utrzymania, kosztów przygotowania językowego, czy też kosztów na pokrycie specjalnych potrzeb w uzasadnionych przypadkach.

 

Dofinansowanie, które udało mi się otrzymać, obejmowało trzecią rundę selekcyjną roku 2013, dla której mobilność odbywa się od 1 stycznia 2014r. do 30 kwietnia 2014r..

Osoby chcące ubiegać się o szkolenie powinny rozpocząć ‘swoją drogę do celu’ od zapoznania się z informacjami znajdującymi się na stronach internetowych FRSE,  jak również Comeniusa, czy obecnie Erasmusa+. Następnie należy wybrać interesujący nas kurs z bazy kilkudziesięciu zaoferowanych przez Agencję Narodową, wypełnić wniosek pobrany wcześniej ze strony i dołączyć  wymagane załączniki, m.in. rekomendację dyrektora szkoły,  czy poświadczenie znajomości języka, a następnie złożyć go w wymaganym terminie i czekać na ogłoszenie wyników selekcji.

            Rekrutacja trwa kilka miesięcy, po czym ogłaszane są wyniki i jeśli wniosek został zaakceptowany, rozpoczynamy ciąg dalszy przygotowań do wyjazdu, który obejmuje:

wypełnienie ankiety i wysłanie jej do Agencji Narodowej; podpisanie umowy; otrzymanie zaliczki finansowej; rezerwację biletów; potwierdzenie uczestnictwa w kursie i załatwienie wszystkich formalności związanych z wyjazdem, a w efekcie sam wyjazd. Po zakończeniu mobilności, beneficjent zobowiązany jest do wypełnienia raportu i rozliczenia kosztów. Jest tego sporo. Zapewniam jednak, że warto. To cenne doświadczenie i dzięki możliwościom jakie stwarza UE, jest w zasięgu niemal każdego. Trzeba tylko chcieć i próbować.

           

 Kurs wybrany przeze mnie ‘Better English for Teachers’ miał charakter warsztatowy

 i składał się z szeroko rozumianych zajęć językowych. Prowadzony był przez świetnych specjalistów, w  ciekawy sposób. Czas mijał naprawdę szybko. Rozmawialiśmy na wiele intersujących tematów, wymienialiśmy się poglądami, opowiadaliśmy o swoich krajach, kulturze i zwyczajach. Uczestnikami byli ludzie z różnych stron świata: Czech, Turcji, Hiszpanii, Włoch czy Francji.

Ważnym i niezwykle przyjemnym aspektem szkolenia były wycieczki. W pierwszej kolejności muszę wspomnieć o przewodniku, który to był naszym mentorem podczas organizowanych wyjazdów, wprowadzając nas w historię odwiedzanych miejsc. Poza Exeter, gdzie odbywał się kurs, zwiedziliśmy także Bath - słynące z rzymskich łaźni, Wells - najmniejsze miasto mające status city ze względu na znajdującą się tam katedrę, Park Narodowy Dartmoor, Boscastle - położone na malowniczym wybrzeżu Kornwalii, Tintagel – zwany zamkiem króla Artura i ruiny Opactwa Glastonbury związanego z mitami o Świętym Graalu, Królu Arturze, Rycerzach Okrągłego Stołu i Józefie z Arymatei . Wieczory wypełnione były bogatym życiem towarzyskim. Byliśmy m.in. na przedstawieniu pt. „Curtains Down” w Bike Shed Theatre. W nieco już mniejszym gronie - opcja tylko dla odważnych - wzięliśmy udział w lekcji salsy. Wrażenia niezapomniane.

Można było również samemu zorganizować wyjazd w inne miejsca, czego oczywiście nie omieszkałam zrobić. Udało mi się zwiedzić i zobaczyć – przepiękne Wybrzeże Jurajskie - Jurassic Coast – jest to fragment północnego wybrzeża kanału LaManche i zarazem południowej linii brzegowej Anglii, znajdujące się na liście światowego dziedzictwa UNESCO; Lyme Regis- malownicze miasteczko, zwane perłą wybrzeża Dorset, znane m.in. z filmowej wersji „Kochanicy Francuza’ Johna Fowlesa czy „Perswazji” Jane Austen i wreszcie Torquay – miasteczko położone na Półwyspie Kornwalijskim, słynne również jako miejsce urodzenia królowej kryminału, Agathy Christie – z wartym odwiedzenia, szczególnie na wielbicieli kryminałów, Torqay Museum – Agatha Christie Gallery.

             Dzięki szkoleniu poznałam niezwykle ciekawych ludzi z różnych zakątków Europy, z którymi spotykałam się również po zajęciach. Mieliśmy wtedy okazję nie tylko pożartować, ale także wymienić doświadczenia z pracy w szkole i poznać różnice międzykulturowe.

            Po szkoleniu pozostał mi cały folder z notatkami i materiałami dotyczącymi nauczania i uczenia się języka angielskiego. Z pewnością wykorzystam je na swoich lekcjach, jak również szlifując własny warsztat pracy.

            Podsumowując – szkolenie zagraniczne to bez wątpienia najlepsza forma doskonalenia zawodowego w jakiej brałam kiedykolwiek udział. Gorąco polecam i radzę nie zniechęcać się ogromem przygotowań. Naprawdę warto.

 

Program na lata 2014-2020

 

Erasmus+ to nowy program proponowany przez Komisje Europejską na lata

2014-2020 , w którego skład wszedł Comenius. Chcąc uzyskać więcej informacji należy zapoznać się ze stronami – www.frse.org.pl lub bezpośrednio erasmusplus.org.pl,  gdzie wybieramy zakładkę Edukacja szkolna i Akcja 1. Projekty mobilności kadry edukacji szkolnej. Znajdują się tam wszelkie niezbędne informacje i instrukcje, jak należy się ubiegać o dofinansowanie na nowych zasadach w ramach programu Erasmus+. Wyjaśnię tylko, iż podstawową różnicą pomiędzy Comeniusem, a Erasmus+ jest wniosek składany instytucjonalnie, a nie jak do tej pory indywidualnie.

Marta Pająk Traka

 

  • Comenius+-1
  • Comenius+-2
  • Comenius+-3
  • Comenius+-4
  • Comenius+-5
  • Comenius+-6
  • Comenius+-7
  • Comenius+-8
  • Comenius+-9

Więcej zdjęć w galerii