Szkoła w Kopkach dawniej i dziś - 10.10.2023


         „Niektóre wspomnienia są niezapomniane,
pozostają wiecznie żywe i chwytające za serce”.

Joseph B. Wirthlin

 

Te słowa są doskonałym mottem dla niezwykłego spotkania Nauczycieli Emerytów z uczniami pt. „Szkoła w Kopkach dawniej i dziś”, które odbyło się 10 października 2023 roku w naszej szkole. Swoją obecnością zaszczyciły nas Panie, które w przeszłości pełniły funkcję dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej w Kopkach:
- Pani Janina Pająk,
- Pani Lucyna Chylińska,
- Pani Danuta Szast.

Było nam niezmiernie miło spędzić to październikowe przedpołudnie w tak szacownym gronie. Zaproszone Panie z niezwykłą pasją opowiadały o  przeszłości naszej szkoły, a także miejscowości. Dzięki tym wspomnieniom, zebrani uczniowie odbyli wyjątkową podróż do minionych lat. Panie Emerytki wskazywały na podobieństwa i różnice między dawną a obecną szkołą. Wspominały szkolne wybryki, modę i nauczycieli. Uczniowie mogli dowiedzieć się, jak ich poprzednicy spędzali czas wolny, jakie przedmioty były najtrudniejsze.

Spotkanie stało się świetną okazją powrotu do „tamtych czasów i tamtych miejsc”, które dzisiaj wyglądają już nieco inaczej, ale ciągle są żywe we wspomnieniach. Puentą było przesłanie, że nauka jest gwarancją rozwoju człowieka i chociaż przeszłość bardzo ubogaca, należy ciągle podejmować wyzwania, jakie stawia przed ludźmi przyszłość.    

Bardzo dziękujemy naszym miłym Gościom za przybycie oraz ciekawe anegdoty i liczymy na następne tak miłe wizyty.

 

To niecodzienne spotkanie było wydarzeniem towarzyszącym obchodom Jubileuszu 250 – lecia powołania Komisji Edukacji Narodowej. Organizacją zajęła się p. Teresa Młynarska.